Staff List


Leadership Team...

K Adkins

Headteacher


H Reed

Assistant Headteacher

N McCordick

Assistant Headteacher


G Tucker

Curriculum Leader (SLD)

N Crowther

Curriculum Leader (English)

L Ayscough

Curriculum Leader (Maths)

S Peck

Curriculum Leader (PSHE)



Office Staff...

G Brown

School Business Manager

T Burns

Finance Administrator

S Turner

Senior Administrator

M Willingham

Administrator Assistant



Student Wellbeing Team...

J Keay

 

H Strachan

 



Lower School Classes...

1CP Butterflies

C Pattison (Teacher)

L Lusby (TA)

C Baker (TA)

B Faulds (TA)

C Gibbons (TA)

 

1CP Caterpillars

C Pattison (Teacher)

C Bowness (TA)

C Belletty (TA)

 

 

1CP Ladybirds

C Pattison (Teacher)

K Toyne (TA)

P Reeves (TA)

R Harrison (TA)

 

1MM

M McCourtonn (Teacher)

C Lowry (TA)

A Stead (TA)

 C Gibbons (TA)

 

1GT

G Tucker (Teacher) 

E Lynn (TA)

C Severn (TA)

C Gibbons (TA)


1CR

C Robinson (Teacher)

 K Fixter (TA)

T Faulkner (TA)

1NC

N Crowther (Teacher)

 C Gibbins (TA)

C Green (TA)

 

1TM

T Malone (Teacher)

R Fairweather (TA)

T Green (TA) / B Warrior (TA)

 

1DM

D McGill (Teacher)

E Roberts (Trainee Teacher)

H Taylor (TA) 

1SM

S Macdonald (Teacher)

N Mizon (TA)

K Clay (TA)


1HC

H Cole (Teacher)

N Fletcher (Teacher)

 N Clarke (TA)



Middle School Classes...

2HR

H Reed (Teacher)

L Fields (TA)

L Poole (TA)

R Munt (TA)

C Gibbons (TA)

2PCT

P Carolan-Temple (Teacher)

C Lascelles (TA)

2AW

A Webster (Teacher)

M Crombie (TA)

2LW

L Whitehead (Teacher)

N Pompa (TA)

2SP

S Peck (Teacher)

V Scott (TA) / L Wharfe (TA)


2LA

L Ayscough (Teacher)

 T Roylands (TA)

2SN

S Newton (Teacher)

F Garratt (TA)

J Smith (TA)

 

2SB

S Boyle (Teacher)

C Gibbins (TA)

E Curtis (TA)

R Yates (TA)

BASSE

 

C Harris (TA)

J North (TA)

N Lobb (TA)

 

 



Key Stage 4 Classes...

3AC

A Clayton (Teacher)

 K Golland (TA)

3AHS

A Hall-Smith (Teacher)

M Swaby (TA) / L Wharfe (TA) 

3SR

S Robinson (Teacher)

M Kourris (TA) / J Gunby (TA)

3JE

J Evans (Cover)

S Ellis (TA)

M Greenwood (TA)

 



Post 16 Classes...

4SK

S Kendall (STA)

K Curtis (TA)

C Gibbons (TA)



Specialist Staff...

M Swaby

Food Tech

E Gunby

Art / Speech & Language

L Hodson

Art

A Roberts

Dance

J Williams

Music

 


Y Apps

Interventions

M Powell

Work Experience

Co-Ordinator



IT / Network Technician...

A Moat

IT / Network Technician



Site Team...

C Ward

Site Manager 

M Stephenson

Groundsman



Catering Team...

C Woodhouse

Catering Manager

M Ablewhite

Catering Assistant

D Wiltshire

Catering Assistant



Midday Supervisors...

L Mackenzie

Midday Supervisor

L Jackson

Midday Supervisor

J Lake

Midday Supervisor

S Dobbs

Midday Supervisor

D Picksley

Midday Supervisor


M Burley

Midday Supervisor

E Wright

Midday Supervisor