Staff List


Leadership Team...

Mrs A Hoffman

Executive Headteacher

Mrs K Adkins

Acting Headteacher


Mrs H Reed

Assistant Headteacher

Mr N McCordick

Assistant Headteacher


Mr G Tucker

Curriculum Leader (SLD)

 

Miss N Crowther

Curriculum Leader (English)

Mrs L Ayscough

Curriculum Leader (Maths)

Mrs S Peck

Curriculum Leader (PSHE)

 



Office Staff...

Mrs T Burns

Senior Administrator

Mrs S Turner

Administrator

Miss M Willingham

Receptionist



Student Wellbeing Team...

Miss J Keay

Mr C Konrath



Lower School Classes...

1CP (ARC)

C Pattinson (EYP)

C Bowness (TA)

H Taylor (TA)

A Stead (TA)

1ST (ARC)

S Tyler (Teacher)

L Lusby (TA)

E Lynn (TA)

 

1SM (ARC)

S Macdonald (Teacher)

J Williams (TA)

N Mizon (TA)

1MM (ARC)

M McCourtonn (Teacher)

 T Green (TA)

B Warrior (TA)

P Reeves (TA)

 

 

1GT (ARC)

G Tucker (Teacher) 

S Lowry (TA)

L Poole (TA)

E Andrews (TA)

S GIles (TA)

C Severn (TA)


1CR (ARC)

C Robinson (Teacher)

 J Smith (TA)

L Fields (TA)

1NS

N Sankey (Teacher)

 F Bradshaw (Teacher)

T Roylands (TA)

 

1TM

T Malone (Teacher)

R Fairweather (TA)

N Chambers (TA)

 

1HC

Heather Cole (Teacher)

H Peters (TA)

E Curtis (TA)

1DM

D McGill (Teacher)

F Bradshaw (Teacher)

N Pompa (TA)

 



Middle School Classes...

2HR (ARC)

H Reed (Teacher)

 S Kendall (TA)

K Davenport (TA)

R Munt (TA)

K Fixter (TA)

2JJ

J Jones (Cover) 

D Murray (TA)

2AW

A Webster (Teacher)

M Crombie (TA)

2EB

E Brown (Teacher)

V Scott (TA) 

2KC

K Campbell (Teacher)

R Creamer (TA)


2LA

L Ayscough (Teacher)

 C Green (TA)

2SN

S Newton (Teacher)

F Garrett (TA)

M Norris (TA)

 

2SP

S Peck (Teacher)

K Toyne (TA)

T Faulkner (TA)

 



Key Stage 4 Classes...

3NM

N McCordick (Teacher)

 Y Apps (TA)

M Kourris (TA)

3AHS

A Hall-Smith (Teacher)

K Golland (TA)

3NC

N Crowther (Teacher)

M Swaby (TA)

3LG

L Holmes (Cover)

S Harper (TA)



Post 16 Classes...

4MP

M Powell (TA)

4KC

A Smolarek (Teacher) 

K Curtis (TA)

M Attaway (TA)

4LH

A Smolarek (Teacher) 

L Hodson (TA)

C Harris (TA)

C Holt (TA)

 



Specialist Staff...

(Vacancy)

Food Tech

Miss E Gunby

Art / Speech & Language

Mrs A Roberts

Dance

Mrs E Skayman

Music

 



IT / Network Technician...

Mr A Moat

IT / Network Technician



Site Team...

Mr C Ward

Site Manager 

Mr M Stephenson

Groundsman



Catering Team...

Mrs L Robinson

Catering Manager

Mrs M Ablewhite

Catering Assistant

Mrs D Wiltshire

Catering Assistant



Midday Supervisors...

L Dalton

Midday Supervisor

C Baker

Midday Supervisor

J Lake

Midday Supervisor

S Dobbs

Midday Supervisor

D Picksley

Midday Supervisor


M Burley

Midday Supervisor

E Wright

Midday Supervisor